Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Ostatnia aktualizacja: 2014-06-13 20:36:32
Logo: Cmentarz Centralny w Szczecinie

Cmentarz Centralny w Szczecinie

Właściciel?
Jesteś właścicielem lub menedżerem tego miejsca bądź firmy? Zweryfikuj swoje powiązanie i edytuj stronę.

Opis

zabytekCmentarz Centralny w Szczecinie (do 1945 niem. Hauptfriedhof) – największy cmentarz w Szczecinie i w Polsce oraz trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Został założony w latach 1900-1901, we wschodniej części Gumieniec, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, a ostateczny kształt nadał mu Georg Hannig w roku 1918. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych, a jego dzisiejsza powierzchnia wynosi ok. 163 ha.

Architektura

Pomnik Braterstwa Broni na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Pomnik Braterstwa Broni na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

W latach 1901-1903 wzniesiono główną bramę cmentarza o szerokości 77 metrów, zbudowaną w stylu neoromańskim. Brama została zniszczona w 1941 roku podczas nalotów alianckich, a po wojnie odbudowano ją z niewielkimi zmianami. Inną ważną budowlą jest główna kaplica zbudowana w 1902 roku. Na cmentarzu znajduje się 14 pomników poświęconych m.in. Bohaterom Września 1939, ofiarom stalinizmu, "Tym, którzy nie powrócili z morza", Sybirakom, Pionierom Szczecina, a także Krzyż Katyński oraz najstarszy, z czasów cmentarza garnizonowego, krzyż żeliwny upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870-1871. W pobliżu drugiej bramy pochowano potajemnie ofiary Grudnia 1970. W pobliżu cmentarza, przy ul. Mieszka I, znajduje się XIX-wieczny wiatrak holenderski zaadaptowany na sklep ogrodniczy.

Przyroda

Na wzór ówczesnych nekropolii Hamburga (Hauptfriedhof Ohlsdorf), Wiednia (Zentral Friedhof) i Berlina (Friedrichsfelde) cmentarz w Szczecinie ma charakter parkowy - znajduje się tutaj ponad 360 odmian drzew i krzewów:

 • północnoamerykańskie
  • jodła kalifornijska
  • świerk srebrny
  • sosny – amerykańska i żółta
  • klon srebrzysty
  • lipa amerykańska
  • kielichowiec wonny
  • dęby – czerwony i zimozielony,
 • dalekowschodnie
  • miłorząb dwudzielny
  • forsycja zwisła
  • wiśnia piłkowa
 • europejskie
  • platan
  • leszczyna turecka
  • buk

Zdjęcia Cmentarza Centralnego

GALERIA Oś widokowa założenia parkowego, w głębi pomnik Braterstwa Broni Oś widokowa założenia parkowego, w głębi pomnik Braterstwa Broni Główna aleja Cmentarza Centralnego na osi widokowej Główna aleja Cmentarza Centralnego na osi widokowej Fontanna na głównym placu cmentarza Fontanna na głównym placu cmentarza Kwatery cmentarza wojennego Kwatery cmentarza wojennego Pomnik poświęcony bohaterom poległym w walkach o Bałtyk i Odrę Pomnik poświęcony bohaterom poległym w walkach o Bałtyk i Odrę Jedno z dwóch dział zdobiących cmentarz wojenny Jedno z dwóch dział zdobiących cmentarz wojenny Tablica pamiątkowa na cmentarzu wojennym Tablica pamiątkowa na cmentarzu wojennym Kaplica główna wyposażona w krematorium Kaplica główna wyposażona w krematorium Widok na kaplicę główną Widok na kaplicę główną Okolice kaplicy głównej Okolice kaplicy głównej Poniemieckie nagrobki przygotowane do założenia lapidarium Poniemieckie nagrobki przygotowane do założenia lapidarium Jedna z kwater dziecięcych Jedna z kwater dziecięcych Tablica w hołdzie bohaterom Września 1939 roku Tablica w hołdzie bohaterom Września 1939 roku Brama główna, od strony cmentarza Brama główna, od strony cmentarza Oś poprzeczna bramy głównej Oś poprzeczna bramy głównej Tablica z planem Cmentarza Centralnego Tablica z planem Cmentarza Centralnego Tablica w hołdzie ofiarom zbrodni stalinowskich 1939-1956 Tablica w hołdzie ofiarom zbrodni stalinowskich 1939-1956 Pomnik Poległych za Ojczyznę Pomnik Poległych za Ojczyznę Tabliczki z nazwiskami ofiar Tabliczki z nazwiskami ofiar Krzyż Katyński - pomnik ofiar mordu w Katyniu Krzyż Katyński - pomnik ofiar mordu w Katyniu Żeliwny krzyż upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie francusko-pruskiej Żeliwny krzyż upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie francusko-pruskiej Tablica pamiątkowa na cokole krzyża Tablica pamiątkowa na cokole krzyża Lapidarium otwarte w 2007 roku Lapidarium otwarte w 2007 roku Pomnik upamiętniający Georga Hanniga Pomnik upamiętniający Georga Hanniga Nagrobek Wilhelma Meyer-Schwartau Nagrobek Wilhelma Meyer-Schwartau Nagrobek Hermanna Hakena Nagrobek Hermanna Hakena XIX-wieczny wiatrak holenderski XIX-wieczny wiatrak holenderski Nietypowy modernistyczny nagrobek w lapidarium Nietypowy modernistyczny nagrobek w lapidarium

Wydarzenia

Brak wydarzeń

Mapa

większa mapka